Norsk Fysioterapeutforbunds innspill til statsbudsjettet 2027

Helse- og omsorgsdepartementet

Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Oslo, 08.01.26

 

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen prioritere tiltak som styrker forebygging, habilitering og rehabilitering og sikrer likeverdige helsetjenester. Dette er avgjørende for å møte demografiske utfordringer, redusere sosiale helseforskjeller og sikre bærekraft i helsetjenesten.

Innføre fritak for egenandeler til fysioterapibehandling for unge under 19 år. 

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Fjerne egenandeler for behandling hos fysioterapeuter og manuellterapeuter i den kommunale fysioterapitjenesten for ungdom under 19 år.

I statsbudsjettet for 2026 ble egenandeler for 16- og 17- åringer fjernet hos fastlege og legevakt. Det er et viktig skritt for å redusere sosiale helseforskjeller. Vi mener at egenandelsfritaket også må gjelde når unge går til fysioterapeut og manuellterapeut. Unge som trenger fysioterapi bør slippe å møte økonomiske barrierer som egenandeler. Ungdom skal kunne velge fysioterapi uavhengig av økonomisk situasjon. Derfor må egenandeler for alle under 19 år fjernes også på fysioterapi.

Innføre tilbud om en times fysioterapi for alle kvinner etter fødsel

 Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Innføre tilbud om en times fysioterapi for alle kvinner etter fødsel.

Gravide og barselkvinner med muskel- og skjelettplager trenger relevant, evidensbasert og trygg oppfølging. Fysioterapeutens kompetanse er essensiell for å gjøre dette. Svangerskap og barsel medfører ofte fysiske endringer og utfordringer som krever målrettet fysioterapi. Dette gjelder for eksempel kvinner med bekkenleddsmerter, bekkenbunnsdysfunksjon og ryggplager.

Fysioterapi er ikke en del av tilbudet barselkvinner får på helsetasjonene.

Norsk Fysioterapeutforbund mener nybakte mødre bør få tilbud om 1 time med fysioterapeut med kompetanse i kvinnehelse 6-12 uker etter fødsel.

Styrking av rehabiliterings- og habiliteringsfeltet

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Styrke habiliterings- og rehabiliteringsfeltet med minimum 500 millioner for å følge opp nasjonal handllingsplan for rehabilitering og habilitering som Helsedirektotatet legger frem i 2026. Dette er i tråd med Unios krav til statsbudsjettet for 2027[1].

 

Helsedirektoratet har fått i oppdrag av regjeringen å utarbeide nasjonale handlingsplaner for rehabiliterings- og habiliteringstjenesten. For at handlingsplanene skal bli konkrete verktøy for utvikling og styrking av feltet, er det avgjørende med en reell styrking. Rehabilitering og habilitering er ikke et tilleggsgode, men en forutsetning for likeverd, mestring og deltakelse.

Folkehelse og forebygging

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Bevilge midler til en opptrappingsplan for frisklivssentraler. Alle innbyggere må ha tilgang til frisklivssentral.

 

- Sikre at alle kommuner har en folkehelsekoordinator. Folkehelse er tverrsektorielt og kan ikke løses i helsetjenesten alene.

 

Norsk Fysioterapeutforbund mener frisklivssentralene er en naturlig og viktig del av det kommunale folkehelsearbeidet. Som et tverrfaglig lavterskeltilbud tilbyr de dokumenterte, strukturerte og målrettede tiltak for grupper som står i fare for å utvikle eller leve med livsstilsrelaterte helseproblemer. Fysioterapeuter utgjør en kjernekompetanse i sentralenes tilbud og bidrar med vurderinger, veiledning og oppfølging.

Fremming av folkehelse er en lovpålagt oppgave for kommunene etter folkehelseloven. Likevel nedprioriteres ofte dette arbeidet grunnet stram kommuneøkonomi. Folkehelsekoordinator er imidlertid ikke et lovpålagt krav, og flere kommuner har ikke en egen stilling dedikert til dette arbeidet. Norsk Fysioterapeutforbund mener det bør være dedikerte folkehelsekoordinatorer i hver kommune. 

Henvisningsrett for fysioterapeuter

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Innføre henvisningsrett for fysioterapeuter til spesialisthelsetjenesten og bildediagnostikk.

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen prioritere tiltak som styrker pasientflyten og avlaster fastlegeordningen. Henvisningsrett for fysioterapeuter er et konkret og kostnadseffektivt grep som gir bedre helsetjenester. Fysioterapeuter kan vurdere behov for videre utredning og behandling, særlig innen muskel- og skjelettlidelser. Henvisningsrett vil redusere unødvendige mellomledd, gi raskere tilgang til behandling og forebygge langvarige plager og sykefravær. Studier fra blant annet Storbritannia viser at fysioterapeuter med henvisningsrett, og som førstekontakt for muskel- og skjelletlidelser, gir bedre pasientforløp og avlaster primærhelsetjenesten[2].

Helsestasjon og skolehelsetjenesten

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Sørge for en målrettet satsning på forebyggende og helsefremmende helsetjenester som skolehelsetjeneste og helsestasjon. 

 

Helsestasjons- og skolehelsetjenesten skal være en tverrfaglig tjeneste som ivaretar barn og unges helse gjennom helsefremmende og forebyggende arbeid. Likevel viser tall at det kun er 283 fysioterapi-årsverk i tjenesten. Det har ikke økt siden 2023. Dette står i kontrast til behovet for økt innsats og tidlig innsats for barn og unge.

Vi er bekymret for at tverrfagligheten i tjenesten svekkes ytterligere ved at den eksisterende tilskuddsordningen ikke videreføres. Norsk Fysioterapeutforbund forventer, slik det ble enighet om i statsbudsjettet for 2026, at omleggingen av tilskuddsordningen for helsestasjoner og skolehelsetjenester ikke fører til en reduksjon i årsverk/kapasitet i disse tjenestene.

Offentlig spesialistgodkjenning  

Norsk Fysioterapeutforbund ber regjeringen:

- Forskriftsfeste offentlig spesialistgodkjenning for fysioterapeuter, i tråd med Meld. St.9 (2023 -2024) Nasjonal helse- og samhandlingsplan.

 

I Meld. St.9 (2023 -2024) Nasjonal helse- og samhandlingsplan viser regjeringen til at de skal utrede offentlig spesialistgodkjenning for fysioterapeuter, og en rekke andre helsepersonellgrupper. I budsjettforslaget for 2026 kommer det frem at regjeringen arbeider med å forskriftsfeste offentlig spesialistgodkjenning for sykepleiere i anestesi-, barne-, intensiv-, operasjon- og kreftsykepleiere, jordmødre, helsesykepleiere og sykepleiere innen psykisk helse, rusmiddel- og avhengighetsfeltet. Det vises også til at det er satt i gang et arbeid for å utrede offentlig spesialistgodkjenning for psykologer.

Norsk Fysioterapeutforbund etterlyser fremdrift i arbeidet med offentlig spesialistgodkjenning for fysioterapeuter, og forventer at regjeringen følger opp dette slik det er gjort for andre helsepersonellgrupper. Offentlig spesialistgodkjenning sikrer at fysioterapeuter har den nødvendige kompetansen og kvalifikasjonene for å behandle komplekse og sammensatte tilstander. Dette fører til bedre behandlingsresultater og økt pasientsikkerhet.

 

Vennlig hilsen

Stig Fløisand

Forbundsleder
Norsk Fysioterapeutforbund

 

[1] Unios notatserie 9/2025, Unios krav til statsbudsjettet for 2027: unios-notatserie-09-2025-Unios-krav-til-statsbudsjettet-for-2027.pdf

[2] Fiona Downie, Catherine McRitchie, Wendy Monteith & Helen Turner, “Physiotherapist as an alternative to a GP for musculoskeletal conditions: a 2-year service evaluation of UK primary care data” British Journal of General Practice (2019); 69 (682): e314-e320: https://doi.org/10.3399/bjgp19X702245

Nicola E Walsh, Serena Halls, Rachel Thomas, Alice Berry, Cathy Liddiard, Margaret E Cupples, Heather Gage, Daniel Jackson, Fiona Cramp, Hannah Stott, Paula Kersten, Justin Jagosh, Dave Foster & Peter Williams, “
First contact physiotherapy: an evaluation of clinical effectiveness and costs”. British Journal of General Practice (2024); 74 (747): e717-e726: https://doi.org/10.3399/BJGP.2023.0560

Meld deg på xxxxx i dag og få oppdateringer rett i innboksen din.