Tilsyn og reaksjoner for brudd på helsepersonelloven
Fysioterapeuter har i medhold av å være helsepersonell plikt til å opptre forsvarlig, jf. helsepersonelloven § 4. Etter helsepersonelloven kapittel 11 fremgår hvilke administrative reaksjoner anvendes overfor helsepersonell. Reaksjonsformene som kan benyttes er advarsel, tilbakekall av autorisasjon, lisens eller spesialistgodkjenning, begrensning av autorisasjon og tap av retten til å rekvirere legemidler i gruppe A og B.
Det er Statens helsetilsyn som fører til syn med helsepersonelloven, og har myndighet til å vedta reaksjoner på brudd på helsepersonelloven. Reaksjoner etter reglene i helsepersonelloven regnes ikke som straff, men som administrative reaksjoner.
Prosess - Statsforvalteren
Personer som mener fysioterapeuter har brutt sine forpliktelser som helsepersonell, kan sende inn en klage til Statsforvalteren. Statsforvalteren vil ut fra innholdet i klagen vurdere om saken skal henlegges eller undersøkes ytterligere. Det er også mulig at Statsforvalteren sender en anmodning til klager og helsepersonell/virksomheten om å forsøke å komme til en løsning på en minnelig måte. Statsforvalteren kan også gi veiledning til helsepersonell.
Undersøkelsessak ved Statsforvalteren kan igangsettes gjennom innsendt klage fra pasienter, pårørende, verger til pasienter uten samtykkekompetanse. Statsforvalteren kan også få informasjon fra politi, media, helsepersonell, arbeidsgiver og andre aktører, som utløser en undersøkelsessak. For eksempel kan Helfo rutinemessig varsle Statsforvalteren om forhold som avdekkes i forbindelse med kontroll med refusjonskrav hos avtalefysioterapeuter. Mangelfull journalføring er et eksempel på forhold Helfo kan varsle om.
Dersom Statsforvalteren mener det saken gjelder lovbrudd og må undersøkes, skal den klagen retter seg mot ha anledning til å uttale seg om saken og få forelagt sakens dokumenter. Helsepersonell kan la seg bistå av en representant.
Hvis Statsforvalteren mener det er grunnlag for å ilegge helsepersonell reaksjoner grunner pliktbrudd, sendes saken til Statens helsetilsyn.
Reaksjoner - Statens helsetilsyn
Administrative reaksjoner
Statens helsetilsyn har etter helsepersonelloven kapittel 11 og enkelte andre særbestemmelser mulighet til å ilegge administrative reaksjoner overfor personell og virksomheter som yter helse- og omsorgstjenester dersom de bryter lovpålagte plikter. En administrativ reaksjon er ikke en straff i straffelovens forstand.
Formålet med å gi administrative reaksjoner er å bidra til å beskytte pasienter ved å korrigere helsepersonell. Dette skal bidra til sikkerhet for pasienter og kvalitet i helsetjenesten, samt tillit til helsepersonell og helsetjenesten, jf. helsepersonelloven § 1.
Advarsel
Statens helsetilsyn kan gi advarsel til helsepersonell. For å få reaksjonen advarsel må det foreligge et pliktbrudd, helsepersonellet må ha opptrådt forsettlig eller uaktsomt med hensyn til pliktbruddet og handlingen/unnlatelsen må være egnet til å medføre fare for sikkerheten i helse- og omsorgstjenesten, til å påføre pasienter en betydelig belastning eller til i vesentlig grad å svekke tilliten til helsepersonell eller helse- og omsorgstjeneste, jf. helsepersonelloven § 56.
Dersom et helsepersonell har mottatt en advarsel tidligere, kan dette bli tillagt vakt i en eventuell ny tilsynssak.
Tilbakekall av autorisasjon
Etter helsepersonelloven § 57 kan statens helsetilsyn kalle tilbake autorisasjonen dersom helsepersonell er uegnet til å utøve sitt yrke forsvarlig på grunn av alvorlig sinnslidelse, psykisk eller fysisk svekkelse, langt fravær fra yrket, bruk av alkohol, narkotika eller midler med lignende virkning, vesentlig mangel på faglig innsikt, uforsvarlig virksomhet, vesentlige pliktbrudd etter denne lov eller bestemmelser gitt i medhold av den, eller på grunn av atferd som anses uforenlig med yrkesutøvelsen.
Med «uegnet» menes en alvorlig situasjon med en viss varighet. Formålet med tilbakekall er sikkerhet i helsetjenesten, og ikke staff. Det kan illustreres ved at helsepersonell kan bli fratatt autorisasjonen på grunn av sykdom. Med “atferd som anses uforenlig med yrkesutøvelsen” menes blant annet å innlede private og/eller seksuelle relasjoner med pasienter, eller annen grenseoverskridende atferd. Det stilles strenge krav til helsepersonells rolleforståelse og til profesjonell opptreden overfor pasienter.
Helsepersonell kan også bli fratatt autorisasjonen om vedkommende har mottatt advarsler fra Statens helsetilsyn, men ikke innrettet seg etter advarslene.
Begrenset autorisasjon
Statens helsetilsyn kan fatte vedtak om at autorisasjonen skal begrenses. Det innebærer at helsepersonell begrenses til å utøve virksomhet under bestemte vilkår. Dette følger av helsepersonelloven § 59. F.eks. kan det stilles krav til at helsepersonell kun jobber i en viss type virksomhet, eller kun med en viss type pasienter. Det kan også stilles krav til tiltak som rustester eller helseoppfølgning.
Søknad om å få tilbake autorisasjon
Etter helsepersonelloven § 62 kan helsepersonell som har mistet autorisasjonen søke om å få den tilbake. Statens helsetilsyn kan etter søknad fra helsepersonell vurdere om vedkommende er skikket til å få autorisasjonen tilbake.
Bestemmelsen angir at det er helsepersonell og ikke tilsynsmyndigheten som har bevisbyrden for å vise at ny autorisasjon kan gis.
Helsepersonellnemnden
Etter helsepersonelloven § 68 er Statens helsepersonellnemnd et klageorgan for vedtak etter helsepersonelloven kapittel 11. Det er kun helsepersonell som har klageadgang i sakene.
Klagenemnden er et uavhengig organ. Nemnden har kompetanse til å vurdere vedtak om administrative reaksjoner mot helsepersonell. Bakgrunnen for nemndens opprinnelse er for å sikre helsepersonell rettsikkerhet ved inngripende vedtak.
Helsepersonellnemnden er satt sammen av tre jurister og tre personer med helsefaglig bakgrunn og én lege, jf. helsepersonelloven § 69. Nemndsmedlemmer utnevnes for tre år av gangen, og de er oppnevnt av departementet. Nemnda har kompetanse til å prøve alle sider av Helsetilsynets vedtak om administrative reaksjoner. Vedtaket kan også omgjøres til skade for helsepersonell