Fysioterapeut-dommen viktig for folkehelsen
Debattinnlegg:Budstikka konstaterer 25. november i en leder at dommen i rettsaken som ble reist av 93 fysioterapeuter er uforståelig.
Av nestleder Elin Engeseth, Norsk Fysioterapeutforbund
Med utgangspunkt i Norges lover er dommen lett å forstå. Fysioterapeutene bør få arbeidsro overfor brukerne fremfor å sitte i rettssalen og kjempe for lovregulerte rettigheter.
Selv om Budstikka ikke forstår hvordan fysioterapeutene kunne vinne frem, er dette godt begrunnet i kommunehelsetjenesteloven. Denne loven er vedtatt av Stortinget – og faktisk ikke av Bærum kommune. Her reguleres fysioterapeutenes inntektsforhold. Driftsavtalen med kommunen er en vesentlig del av inntektsforholdet.
Hittil har NFF vunnet fire rettssaker mot forskjellige kommuner som har forsøkt å skjære ned driftsavtalene. Årsaken er at fysioterapitilbudet i kommunene er regulert i lov. Derfor blir det feil av Budstikka å veie fysioterapi mot lovpålagte oppgaver, for fysioterapi er lovpålagt.
Fysioterapibehandling er veletablert, etterspurt og effektiv. Folk står i kø for å komme til fysioterapeut fordi behandlingen gjør dem bedre. Dette tror vi Budstikka forstår. Budstikka vet også at oppgavevolumet i kommunehelsetjenesten er økende. Er det da riktig av Bærum kommune å skjære ned fysioterapeutenes inntekter når disse er regulert i Norges lover?
Det er ikke noe som har sviktet i den aktuelle dommen. Tvert i mot betyr dommen at Bærum kommunene skal fortsette å gi innbyggerne det tilbudet de har krav på. Vi må bare akseptere at Budstikka på lederplass ønsker at dette var annerledes. Det helsebringende og forbyggende arbeidet i kommunen har imidlertid vunnet en viktig seier som vi faktisk tror at kommunens innbyggere er veldig glade for.